دیدار مدیرکل ثبت احوال استان کرمان با حجت الاسلام والمسلمین علیدادی امام جمعه محترم کرمان

جشن روز ملی ثبت احوال در کرمان برگزار شد
دی ۷, ۱۳۹۸
پیام تسلیت مدیرکل ثبت احوال استان کرمان به مناسبت شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی
دی ۱۳, ۱۳۹۸

دیدار مدیرکل ثبت احوال استان کرمان با حجت الاسلام والمسلمین علیدادی امام جمعه محترم کرمان

محمد قاسمی مدیر کل ثبت احوال استان کرمان صبح امروز در دیدار با امام جمعه کرمان که به مناسبت صدویکمین سالروز بنیانگذاری ثبت احوال کشور صورت گرفت، وی اظهار کرد: صدور شناسنامه مکانیزه و کارت هوشمند ملی دو خروجی در دستورکار سازمان ثبت احوال است.

مدیر کل ثبت احوال استان کرمان افزود: از آنجایی که امروز بخش عظیمی از خدمات به صورت الکترونیکی به شهروندان ارائه می شود لذا تاکید ما بر صدور کارت هوشمند ملی است که یکی از دستاوردهای این طرح حذف تصویر مدارک هویتی از دستگاه های دولتی است.

قاسمی با اشاره به سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری در خصوص افزایش جمعیت، عنوان کرد: استان کرمان از لحاظ جمعیتی رتبه ۹ کشور را داراست که در ۹ ماهه اول سال ۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل شاهد ۱۲ درصد رشد منفی در ولادت و ۹درصد افزایش در وفات هستیم.

مدیر کل ثبت احوال استان کرمان بیان کرد: خوشبختانه در طول تاریخ فعالیت ثبت احوال خوشبختانه اسامی مذهبی در صدر نامگذاری ها قرارداشته است و این روند امروز هم ادامه دارد و اسامی امیرعلی، علی، امیرحسین، ابوالفضل و حسین در بین پسران و فاطمه، هلما، زهرا، فاطمه زهرا برایدختران بیشترین فروانی نام را رد کرمان به خود اختصاص دادند.

قاسمی در ادامه با بیان اینکه تا کنون ۹۲ درصد کرمانی کارت هوشمند ملی خود را دریافت کرده اند، بیان کرد: از ۲ میلیون و ۳۲۷ هزار و ۵۴۸ نفر واجد شرایط کارت هوشمند ملی در استان کرمان ۹۲ درصد کارت خود را دریافت کرده اند و نزدیک به ۱۸۷ هزار نفر که ۸ درصد جمعیت را تشکیل می دهند هنوز برای کارت هوشمند ملی اقدام نکرده اند.

وی انجام مشاوره نام نام خانوادگی را یکی از خدمات موثر سازمان ثبت احوال برشمرد و افزود: علیرغم اینکه نام های مذهبی ۵ رتبه اول نامگذاری ها را به خود اختصاص داده اند اما متاسفانه اسامی نا مانوس و مغایر با فرهنگ ایرانی اسلامی زیادی توسط برخی خانواده استفاده می شود که بسیاری از آن ها معانی خوبی هم ندارند.

به گزارش “روابط عمومی اداره کل ثبت احوال استان کرمان” حجت الاسلام حسن علیدادی صبح امروز در دیدار مدیر کل ثبت احوال استان کرمان و جمعی از  کارمندان این سازمان با ایشان که به مناسبت هفته ثبت احوال انجام شد اظهار کرد: ثبت احوال یکی از سازمان های مهم است چرا که مادر سرویس ها و خدمات دیگر است.

امام جمعه کرمان تصریح کرد: هر آنچه که در جهان با آن سر و کار داریم و همه نهادها و دستگاه های که شکل گرفتند به دنبال این هستند به بهترین نحو به انسان خدمت کنند و ماهیت انسان زمانی موضوعیت پیدا می کند که هویت آن  مشخص باشد.

حجت الاسلام علیدادی در ادامه بیان کرد: بنابراین خدمات ثبت احوال با خدمات سایر دستگاه ها متفاوت است چرا که با مشخص شدن هویت افراد سایر خدمات موضوعیت پیدا می کند لذا ثبت احوال جایگاه مهمی در کشور دارد.

وی خاطر نشان کرد: ثبت احوال شاید به صورت مستقیم نتواند ترکیب جمعیتی جامعه را به سمت خاصی ببرد ولی آمار این سازمان برای برنامه ریزی همه ارگان ها ضروری است و با فضایی که توسط ثبت احوال روشن می شود مسئولان می توانند ارتباط موثرتری با مردم داشته باشند.

امام جمعه کرمان تاکید کرد: این فضای روشن زمانی محقق می شود که آمار دقیقی از سوی ثبت احوال به مسئولان داده شود و آینده بسیاری از تصمیمات کلان وابسته به آمارهای ثبت احوال است لذا باید آمارهای دقیق و درستی ارائه شود.

حجت الاسلام علیدادی متذکر شد: یکی از مشکلاتی که در جاهای مختلف وجود دارد و هیچ سندی برای آن وجود ندارد این است که نسل ها در پیوست هویتی افراد ثبت شود که این مسئله نه تنها ثمره علمی دارد بلکه یکی از ثمره های عملی آن نیز این است که در دادگستری ها کاربرد زیادی دارد.

امام جمعه کرمان در پایان مطرح کرد: اگر امروز همه دستگاه های مرجع به صورت جدی در صحنه حضور پیدا کنند می توانیم جلوی کاهش نرخ جمعیت را بگیریم و این رایزنی به عهده ثبت احوال است.Powered by WPeMatico

سیستم نظردهی برای این مطلب توسط مدیریت بسته شده است.